|
Zmiany w zakresie opodatkowanai usług wirtualnych oraz zwolnienia do 200 000 zł w VAT od 01.01.2025
1. Potrzeba i cel wprowadzenia zmian
Planowane zmiany w podatku VAT wynikają z konieczności implementacji dwóch kluczowych dyrektyw unijnych: Dyrektywy Rady (UE) 2020/285 oraz Dyrektywy Rady (UE) 2022/542. Pierwsza z nich wprowadza specjalną procedurę dla małych przedsiębiorstw (SME), natomiast druga wprowadza zmiany w zakresie stawek VAT oraz zasad opodatkowania niektórych usług.
Dyrektywa 2020/285, która musi być zaimplementowana do końca 2024 roku, przewiduje uproszczenia dla małych przedsiębiorstw prowadzących działalność transgraniczną. Obecnie polskie przepisy umożliwiają zwolnienie podmiotowe z VAT jedynie dla firm mających siedzibę na terytorium kraju. Zmiany wprowadzone przez dyrektywę pozwolą przedsiębiorstwom z innych państw członkowskich korzystać z tych zwolnień również w Polsce, co jest kluczowe dla harmonizacji przepisów na poziomie unijnym.
Dyrektywa 2022/542 natomiast wprowadza regulacje dostosowujące zasady ustalania miejsca świadczenia usług, co ma na celu bardziej precyzyjne opodatkowanie tych usług w miejscu ich rzeczywistej konsumpcji. Zmiany te są odpowiedzią na rozwój cyfrowej gospodarki, która zmienia sposób świadczenia usług, w tym usług wirtualnych.
Spis treści
2. Zakres zmian
Zmiany w polskiej ustawie o VAT obejmują kilka kluczowych obszarów:
2.1 Procedura SME
Procedura SME dotyczy małych przedsiębiorstw i ma na celu uproszczenie ich obowiązków związanych z VAT w państwach, w których nie mają siedziby. Obecnie przedsiębiorstwa muszą rejestrować się dla celów VAT w każdym kraju, w którym dokonują sprzedaży. Wprowadzenie procedury SME umożliwi korzystanie ze zwolnienia z VAT przez małe przedsiębiorstwa mające siedzibę w innych państwach członkowskich, o ile nie przekroczą określonego progu sprzedaży. Zmiany te mają na celu eliminację nierównych warunków konkurencji między firmami lokalnymi a tymi spoza kraju.
W Polsce zwolnienie podmiotowe ma zastosowanie dla przedsiębiorstw, których roczny obrót nie przekracza 200 000 zł, a po zmianach również firmy z innych państw członkowskich będą mogły korzystać z tego zwolnienia na podobnych zasadach. Limit zwolnienia nie może przekraczać 85 000 euro, a każde państwo członkowskie może wprowadzić własne progi sektorowe.
2.2 Zmiany w zakresie opodatkowania usług wirtualnych
Wraz z dyrektywą 2022/542 zmienione zostaną zasady opodatkowania usług świadczonych w sposób wirtualny. W szczególności dotyczy to takich usług jak wstęp na imprezy kulturalne, sportowe, edukacyjne i inne, które są transmitowane lub udostępniane online. W przypadku usług świadczonych na rzecz podatników, miejsce ich opodatkowania zostanie ustalone na podstawie siedziby usługobiorcy, natomiast w przypadku konsumentów będzie to miejsce ich zamieszkania.
Nowe zasady mają na celu uniknięcie zakłóceń konkurencji, które mogłyby wynikać z opodatkowania usług w miejscu ich fizycznej realizacji, co mogłoby skłonić firmy do przenoszenia działalności do krajów o niższych stawkach VAT.
2.3 Zwolnienia z VAT
Projekt ustawy przewiduje również zmiany w zakresie zwolnień z VAT dla małych przedsiębiorstw działających transgranicznie. Małe firmy z siedzibą w jednym państwie członkowskim UE będą mogły korzystać ze zwolnień w innych krajach, o ile nie przekroczą limitu obrotu 100 000 euro w całej Unii. W Polsce to rozwiązanie ma zredukować obciążenia administracyjne i ułatwić małym przedsiębiorstwom funkcjonowanie na rynku wewnętrznym UE.ele wątpliwości, warto więc mieć wsparcie doradcy, który specjalizuje się w tej tematyce.
Link do projektu ustawy: https://www.sejm.gov.pl/sejm10.nsf/druk.xsp?nr=656
Zapraszamy do kontaktu.
Pisz do nas: pkubiesa@kancelariakib.pl
666 687 636