(function(w,d,s,l,i){w[l]=w[l]||[];w[l].push({'gtm.start': new Date().getTime(),event:'gtm.js'});var f=d.getElementsByTagName(s)[0], j=d.createElement(s),dl=l!='dataLayer'?'&l='+l:'';j.async=true;j.src= 'https://www.googletagmanager.com/gtm.js?id='+i+dl;f.parentNode.insertBefore(j,f); })(window,document,'script','dataLayer','GTM-ML26HQLK'); Podatnik rozpoczynający działalność na gruncie estońskiego CIT tylko dla nowych spółek? - Patrycja Kubiesa
awatar Patrycja Kubiesa

|

Podatnik rozpoczynający działalność na gruncie estońskiego CIT tylko dla nowych spółek?

podatnik_rozpoczynajacy_dzial

Interpretacja indywidualna nr 0111-KDIB2-1.4010.579.2023.1.BJ wydana przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) 14 lutego 2024 r.

Zagadnienie

Dotyczy zasad stosowania estońskiego CIT, w szczególności warunków zatrudnienia wymaganych do korzystania z tej formy opodatkowania.

Stan Faktyczny

Spółka, polski rezydent podatkowy, powstała w październiku 2022 r. i wybrała opodatkowanie estońskim CIT od stycznia 2023 r.

Pytania Spółki

Czy spółka może korzystać z preferencji estońskiego CIT w zakresie zatrudnienia oraz czy warunek zatrudnienia można spełnić sumarycznie.

Stanowisko KIS

Uznano, że spółka nie spełnia warunków uznania za „podatnika rozpoczynającego działalność” w kontekście estońskiego CIT, gdyż wybór opodatkowania nastąpił w trakcie roku podatkowego.

Warunki Zatrudnienia

Zatrudnienie na pełne etaty może być spełnione sumarycznie, np. 6 pracowników na pełen etat przez 180 dni w roku.

Podział Roku Podatkowego

Rok podatkowy od stycznia do grudnia 2023 r. jest drugim rokiem podatkowym spółki.

Preferencje Zatrudnienia

Spółka musi zwiększać zatrudnienie corocznie o jeden etat od drugiego roku podatkowego, aby spełniać warunki estońskiego CIT.

Jak wynika z uzasadnienia DKIS „Analizując powyższy opis sprawy należy wskazać, że dokonaliście Państwo wyboru sposobu opodatkowania w formie ryczałtu od dochodów spółek 1 stycznia 2023 r., a więc już w trakcie trwającego roku podatkowego. Tym samym, nie można uznać, że w analizowanej sprawie, w odniesieniu do roku 2023 r. Spółka spełni warunki uprawniające do skorzystania z formy opodatkowania jaką jest ryczałt od dochodów spółek jako „podatnik rozpoczynający działalność”. Należy wskazać, że intencją ustawodawcy było wprowadzenie na gruncie ryczałtu od dochodów spółek preferencji (np. obniżonej stawki ryczałtu) wyłącznie na rzecz „nowych” podatników, którzy wraz z rozpoczęciem prowadzenia działalności gospodarczej zdecydowali się na opodatkowanie ryczałtem od dochodów spółek.

Z brzmienia cytowanego powyżej art. 28j ust. 5 ustawy o CIT, wynika wprost, że jeżeli Wnioskodawca zaplanował od 1 stycznia 2023 r. zastosowanie opodatkowania w formie ryczałtu od dochodów spółek, będzie miał on obowiązek zamknąć księgi rachunkowe na 31 grudnia 2022 r. oraz sporządzić sprawozdanie finansowe zgodnie z przepisami o rachunkowości za okres od października 2022 r. do 31 grudnia 2022 r.

Nie będziecie zatem Państwo podmiotem rozpoczynającym prowadzenie działalności gospodarczej, gdyż z dniem 31 grudnia 2022 r. zakończył się Państwa pierwszy rok podatkowy. W odniesieniu do Państwa, zastosowanie art. 28j ust. 2 ustawy o CIT, byłoby możliwe w przypadku podjęcia przez Państwa decyzji o opodatkowaniu ryczałtem z dniem faktycznego rozpoczęcia działalności gospodarczej, tj. w październiku 2022 r.”

Zoptymalizujmy
Twoje podatki

Płacisz za dużo podatków lub nie wiesz jak i gdzie je płacić? Nie ma się co martwić. Zapytaj nas, a pomożemy Ci w Twoich problemach.

Umów się na spotkanie
gif-1 gif-2 gif-3 gif-4 gif-5
gif-6 gif-7 gif-8 gif-9 gif-10
gif-11 gif-12