(function(w,d,s,l,i){w[l]=w[l]||[];w[l].push({'gtm.start': new Date().getTime(),event:'gtm.js'});var f=d.getElementsByTagName(s)[0], j=d.createElement(s),dl=l!='dataLayer'?'&l='+l:'';j.async=true;j.src= 'https://www.googletagmanager.com/gtm.js?id='+i+dl;f.parentNode.insertBefore(j,f); })(window,document,'script','dataLayer','GTM-ML26HQLK'); Net-billing u prosumentów, a podatek dochodowy - Patrycja Kubiesa
awatar Patrycja Kubiesa

|

Net-billing u prosumentów, a podatek dochodowy

JPK-CIT

Rozliczanie systemu net-billing jest tematyką skomplikowaną od momentu wejścia w życie tych przepisów. Poza aspektami technicznymi, trudne dla prosumentów jest stosowanie tego systemu w kontekście obowiązków podatkowych. O aspektach związanych z przychodem podatkowym w systemie net-billing, kilka słów w poniższym artykule.

System net-billing zakłada, iż prosumenci produkując energię elektryczną zużywają ją na swoje potrzeby, a nadwyżkę wyprodukowanej energii elektrycznej sprzedają do zakładu energetycznego. W zamian za tą energię elektryczną zakład energetyczny ustala wartość sprzedanej energii elektrycznej która deponowana jest na tzw. depozycie prosumenckim.

15 marca 2024 roku została wydana interpretacja indywidualna ( 0111-KDIB1-1.4010.29.2024.1.AND). w której zapytano, ustalenia czy i w którym momencie Spółka powinna rozpoznać przychód na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych z tytułu dostawy i rozliczania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii wytworzonej w mikroinstalacji i wprowadzonej przez Spółkę jako prosumenta do sieci OSD.

Jak wskazano w interpretacji indywidualnej przychód podatkowy u prosumenta będzie stanowić wartość ustalona jako iloczyn ilości energii elektrycznej wynikającej z salda ujemnego (tj. ilości energii elektrycznej wprowadzonej w poszczególnych godzinach do sieci przez prosumenta – po zbilansowaniu międzyfazowym) i rynkowej ceny energii elektrycznej. Jednocześnie jednak sam fakt kumulowania środków na depozycie prosumenckim nie stanowi przychodu podatkowego.

Tym samym Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził, iż „ Zatem, wartość depozytu (odpowiadająca wartości nadwyżki energii wprowadzonej do sieci), o którą to wartość pomniejszone jest Państwa zobowiązanie wobec Sprzedawcy nie będzie stanowiła przychodu podatkowego na gruncie ustawy o CIT.

Podsumowując, wprowadzona przez Państwa do sieci energetycznej nadwyżka będzie stanowić przychód podatkowy na podstawie art. 12 ust. 3 ustawy o CIT. Natomiast wartość depozytu (odpowiadająca wartości nadwyżki energii wprowadzonej do sieci), o którą to wartość pomniejszone jest Państwa zobowiązanie wobec Sprzedawcy., nie będzie stanowić przychodu podatkowego na gruncie ustawy o CIT.”

Masz wątpliwości, co do rozliczania podatkowego systemu net-billing? Nie martw się, napisz do nas: pkubiesa@kancelariakib.pl

Zoptymalizujmy
Twoje podatki

Płacisz za dużo podatków lub nie wiesz jak i gdzie je płacić? Nie ma się co martwić. Zapytaj nas, a pomożemy Ci w Twoich problemach.

Umów się na spotkanie
gif-1 gif-2 gif-3 gif-4 gif-5
gif-6 gif-7 gif-8 gif-9 gif-10
gif-11 gif-12